Parafia pw. Św. Marcina z Tours w Sierakowicach
Diecezja Pelplińska

Poświęcenie kościoła parafialnego

Niedziela, 01 Grudzień 2019 r.

Poświęcenie kościoła parafialnego


Dnia 1 grudnia 2019 roku miała miejsce wyjątkowa i długo oczekiwana przez parafię pw. św. Marcina w Sierakowicach uroczystość - biskup diecezjalny Ryszard Kasyna dokonał poświęcenia ołtarza i rozbudowanego kościoła.

 

Budowę kościoła rozpoczął były proboszcz, ks. kan. Bronisław Dawicki, a dokończył obecny - ks. dr Tadeusz Knut. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie wcześniejsze przedsięwzięcie sierakowickiego samorządu - rozbiórka, przeniesienie w nowe miejsce
i postawienie od podstaw wraz z wyposażeniem starej, drewnianej części kościoła.

            Cała rozbudowa kościoła pw. św. Marcina z Tours przechodziła wiele lat próby powiększenia. Do tego wydarzenia zmierzała prawie 105 letnia historia. Pierwsze próby rozbudowy kościoła rozpoczęły się z wzniesieniem neogotyckiej wieży na początku XX wieku. W 2008 roku rozpoczęto plany przeniesienia drewnianej części kościoła i rozbudowę
z zachowaniem neogotyckiej wieży. Dnia 31 sierpnia 2008 roku J.E. biskup diecezjalny Jan Bernard Szlaga wmurował kamień węgielny pod budowę nowej świątyni. Rozbudowany kościół został oddany już do użytku w 2016 roku.

            W I Niedzielę Adwentu Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna, otoczony licznie zgromadzonym duchowieństwem i wiernymi, dokonał liturgicznego aktu poświęcenia kościoła, ołtarza i erygowania Drogi Krzyżowej.

W uroczystym obrzędzie oddano Bogu na wyłączną własność budynek, aby był miejscem Jego szczególnego przebywania z parafianami, którzy setkę lat czekali na nowy kościół; miejscem, gdzie będzie do nich mówił i udzielał łaski, przyjmując hołd i wysłuchując błagań.

Do tego wydarzenia wspólnotę parafialną przygotowywały w sposób szczególny rekolekcje parafialne, które trwały od niedzieli, 24 listopada do środy, 27 listopada
– prowadzone przez ojca Joela Stanisława Kokott OFM z Wejherowa. W tym czasie o. Joel wygłosił 7 konferencji, a także posługiwał w sakramencie pokuty i pojednania kilka godzin. Wszystko po to, aby wzrastała wśród parafian duchowa świątynia, która będzie obrazem tego pięknie rozbudowanego kościoła.

Ks. Proboszcz Tadeusz Knut rozpoczął słowo powitania od pozdrowienia wszystkich, którzy byli obecni, a więc władze samorządowe i lokalne - Wojewodę Pomorskiego Dariusza Drelich, pana Wójta Tadeusza Kobielę, Przewodniczącego Rady Gminy dra Mirosława Kuczkowskiego oraz wszystkich samorządowców. Warto wspomnieć, iż łączył się z parafią Prezes Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki, który uczestniczył we Mszy świętej niedzielnej w sierakowickim kościele pod koniec lipca tego roku, a tego uroczystego dnia wystosował specjalny list.  Specjalne też słowa uznania trafiły do wszystkich fundatorów rozbudowy kościoła.

Podczas homilii biskup Ryszard Kasyna powiedział do wiernych: „drzwi naszego kościoła winny być otwarte nie tylko dlatego, by wszyscy mogli przez nie wejść, ale i byśmy wychodzili przez te otwarte drzwi i szli głosić Ewangelię, byśmy stawali się świadkami Jezusa (…) Teraz nastaje czas budowania, ale budowania żywego kościoła, wiary, czynu, kościoła miłości do Chrystusa i drugiego człowieka. Niech adwent i Boże Narodzenie pomogą nam przeżywać radość, że w te wielkie sprawy zostaliśmy włączeni”.

 Ks. Proboszcz podziękował za przygotowanie tej historycznej uroczystości wszystkim parafianom, w szczególności Kołu Gospodyń Wiejskich w Paczewie, Rycerzom Kolumba, obsłudze kościoła, chórowi Pięciolinia, scholii Stokrotki oraz wszystkim ludziom dobrej woli, a także wszystkim, którzy trwali na modlitwie, która wznosiła się jak dym kadzidła do nieba.

 

 

Galeria zdjęć

Kancelaria parafialna

Czynna od poniedziałku do piątku pół godziny po Mszy świętej o godz. 8:00 i 18:00,

z wyjątkiem I piątków miesiąca.

Telefon nr 58 684 79 25

Plan nabożeństw

Niedziele i święta: 
6:30, 8:00, 9:30, 11:00 (z udziałem dzieci)
12.30,14:00, 17:30, 20:00

W Drewnianym Kościele Zabytkowym w lipcu i sierpniu o godz. 14:00. W III Niedzielę miesiąca liturgia w języku kaszubskim o godz. 14:00 w kościele parafialnym.

Kaplica MB Fatimskiej w Łyśniewie – 10:00

Dni powszednie:
7:00, 8:00, 18:00,

GODZINA ŚWIĘTA
w każdy czwartek od 19.00-20.00.
- rozpoczęcie Mszą świetą o godz. 18:00, zakończona Mszą św. o godz. 20.00.

Tylko w czwartek przed I piątkiem miesiąca
od godz. 23.00-24.00.
- rozpoczęcie Mszą świetą o godz. 22.00.

Chrzest święty dziecka

Sakrament małżeństwa

Kwestionariusz do pogrzebu